Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... CCC si lucru
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

CCC si lucru

Buna. In 31 octombrie implineste copilul meu 2 anisori si daca vrea sa ma intorc la lucru inainte de 2 luni trebuie sa iasa sotul in co cediul de cresterea copilul si iarasi punem o alt dosar la primarie? Si daca raman insarcinata pot sa ma duc maideparte cu risc maternal in continuare dupa maternitate? Multumesc raspunsul.
Buna ziua,
Da, dvs. trebuie sa reveniti la serviciu si tatal sa beneficieeze de "luna tatalui"-asta daca indeplineste conditiile...
Si da, se poate sa beneficiati de concediile de mai sus la revenirea la serviciu, depinde doar de momentul cand o sa ramaneti insarcinata si o sa nasteti...
La revenirea la serviciu sa duceti, la angajator, adeverinta de la AJPIS-institutia ce plateste indemnizatia pentru CCC- in care sa fie specificata perioada cat ati beneficiat de acest concediu precum si cuantumul indemnizatiei.
O sa va ajute pentru realizarea stagiului de cotizare necesar pentru a beneficia de Concediul maternal ( pentru Concediul de risc maternal nu este necesar un stagiu minim de cotizare dar o sa va ajute si aici ).
Ionut.ion, utilizator
Buna ziua,
Da, dvs. trebuie sa reveniti la serviciu si tatal sa beneficieeze de "luna tatalui"-asta daca indeplineste conditiile...
Si da, se poate sa beneficiati de concediile de mai sus la revenirea la serviciu, depinde doar de momentul cand o sa ramaneti insarcinata si o sa nasteti...
La revenirea la serviciu sa duceti, la angajator, adeverinta de la AJPIS-institutia ce plateste indemnizatia pentru CCC- in care sa fie specificata perioada cat ati beneficiat de acest concediu precum si cuantumul indemnizatiei.
O sa va ajute pentru realizarea stagiului de cotizare necesar pentru a beneficia de Concediul maternal ( pentru Concediul de risc maternal nu este necear un stagiu minim de cotizare dar o sa va ajute si aici ).
Tatal copilului nu este obligat sa intre in CCC. Insa:
- Daca tatal copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, atunci mama va putea beneficia de CCC pana inclusiv in ziua cand copilul implineste varsta de 2 ani.

- Daca tatal copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil, indiferent daca solicita sau nu acest drept, atunci durata CCC pentru mama se va diminua cu o luna.
In aceste conditii, mama persoana care se afla in concediu pentru cresterea copilului poate opta pentru concediu fara plata sau, dupa caz, pentru realizarea de venituri supuse impozitului.