Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incheiere CIM, ca urmare inchidere firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incheiere CIM, ca urmare inchidere firma

Buna ziua!

Doresc sa intreb daca angajatorul are dreptul, legal, de a inchide firma pe 15 ianuarie (cum ne-a comunicat verbal), insa nu avem nicio notificare / decizie de-a firmei (salon de infrumusetare) din care sa reiasa motivul inchiderii si pasii (termen de preaviz, compensatii, etc.).
Este legal sa o inchida fara sa avem timp de a ne gasi in alta parte. Este legal sa ne transmita aceasta decizie doar VERBAL ? In aceasta situatie CIM-urile noastre cum se vor inchide : concediere? Ce putem face noi in aceasta situatie?

Multumesc anticipat!
De inchis poate inchide societatea ... pana pe data de 15 , aveti timp sa-l intrebati pe angajator cum se vor inchide c.i.m.