Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Consilier si casier ??? Este posibil fara ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Consilier si casier ??? Este posibil fara incompatibilitate

Daca sunt angajat pe functia de executie de consilier la primarie la serviciul Taxe si impozite locale mai imi pot lua un al 2 job la juma de norma ca si casier la o firma de constructii ? Sau o sa ma aflu in incompatibilitate din cauza legii functionarilor publici .Multumesc
Legea 161/2003
Art. 96

(1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi în domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii în alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt în legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului.
Deci sa inteleg ca pot sa imi fac pt ca nu am pe fisa postului nici una din atributiile casierului
Da, puteti face asa ceva...insa mai intrebati si la consilierul de etica din cadrul institutiei dvs sau la ANI.
Multumesc frumos !!!