avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa

Citesc ca se acorda si in cazul unei mosteniri.
Eu nu am casa pe ,sotia are (prin mostenire)
Eu si fratele meu mostenim o garsoniera.
Sunt pensionar (63 ani).
Am dreptul la credit "prima casa"sa cumpar 1/2 de la fratele meu ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 10:26, 7 Decembrie 2009


Pentru a putea contracta un credit, prin Programul "Prima Casa", solicitantii trebuie sa fie persoane fizice care nu detin in proprietate o locuinta, in comun sau individual, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita. De asemenea, trebuie sa nu existe in derulare niciun credit ipotecar

Conditii ce trebuie indeplinite de catre beneficiari:

sa nu detina in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotii sau alte persoane
sa dispuna de un avans in valoare de 5% din pretul de achizitie (daca acesta este mai mic sau egal cu 60.000 euro, sau de 3000 euro plus diferenta dintre pretul de achizitie al locuintei si 60.000 euro, daca pretul acesteia este mai mare de 60.000 euro
sa constituie un depozit colateral pentru garantarea dobanzii, in valoare de 3 rate de dobanda
nu pot instraina locuinta achizitionata in primii 5 ani de la data dobandirii
se obliga sa constituie in favoarea statului roman o ipoteca de rang I asupra locuintei achizitionate de finantarea garantata si este de acord cu notarea in cartea funciara a interdictiei de vanzare a acesteia pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini
sa asigure locuinta achizitionata impotriva tuturor riscurilor, iar drepturile de despagubire sa le cesioneze in favoarea statului roman
sa indeplineasca conditiile specifice in cadrul normelor interne de credite ale bancilor


Ce se poate achizitiona prin intermediul Programului Prima Casa?


Cu creditul contractat prin Programul Prima Casa, se poate achizitiona una din cele trei variante:
locuinta finalizata
locuinta care urmeaza sa se construiasca
locuinta aflata in faza de constructie, denumita constructie "la rosu"









...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conditii prima casa claudyta claudyta buna ziua .ce conditii trebuie sa ai ca sa intri in programul prima casa ? va multumesc (vezi toată discuția)
Prima casa - sunt eligibil daca am o casa in proprietate? mick_the_builder mick_the_builder ce sanse am sa beneficiez de program daca am o casa pe numele meu?este valabil un contract de mana de acum 3 luni prin care renunt la dreptul de proprietate in ... (vezi toată discuția)
Programul prima casa errica errica va rog sa-mi raspundeti daca sotul meu are o casa dobandita inainte de casatoria noastra, eu pot aplica la Pogramul Prima Casa? multumesc (vezi toată discuția)