Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... prima casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

prima casa

Citesc ca se acorda si in cazul unei mosteniri.
Eu nu am casa pe ,sotia are (prin mostenire)
Eu si fratele meu mostenim o garsoniera.
Sunt pensionar (63 ani).
Am dreptul la credit "prima casa"sa cumpar 1/2 de la fratele meu ?
multumesc

Pentru a putea contracta un credit, prin Programul "Prima Casa", solicitantii trebuie sa fie persoane fizice care nu detin in proprietate o locuinta, in comun sau individual, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita. De asemenea, trebuie sa nu existe in derulare niciun credit ipotecar

Conditii ce trebuie indeplinite de catre beneficiari:

sa nu detina in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotii sau alte persoane
sa dispuna de un avans in valoare de 5% din pretul de achizitie (daca acesta este mai mic sau egal cu 60.000 euro, sau de 3000 euro plus diferenta dintre pretul de achizitie al locuintei si 60.000 euro, daca pretul acesteia este mai mare de 60.000 euro
sa constituie un depozit colateral pentru garantarea dobanzii, in valoare de 3 rate de dobanda
nu pot instraina locuinta achizitionata in primii 5 ani de la data dobandirii
se obliga sa constituie in favoarea statului roman o ipoteca de rang I asupra locuintei achizitionate de finantarea garantata si este de acord cu notarea in cartea funciara a interdictiei de vanzare a acesteia pe o perioada de 5 ani si a interdictiei de grevare cu alte sarcini
sa asigure locuinta achizitionata impotriva tuturor riscurilor, iar drepturile de despagubire sa le cesioneze in favoarea statului roman
sa indeplineasca conditiile specifice in cadrul normelor interne de credite ale bancilor

Ce se poate achizitiona prin intermediul Programului Prima Casa?

Cu creditul contractat prin Programul Prima Casa, se poate achizitiona una din cele trei variante:
locuinta finalizata
locuinta care urmeaza sa se construiasca
locuinta aflata in faza de constructie, denumita constructie "la rosu"