avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vicii ascunse apartament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vicii ascunse apartament?

Buna ziua! Am cumparat un aparatment , iar cand mi s-a facut inmanarea cheilor gazul, apa , centrala nu erau in stare functionabila, fiind oprite. Apartamentul a fost luat prin credit, iar proprietarul a oprit utilitatile pe motiv ca nu locuieste nimeni. Ce este de facut in situatia de fata, deoarece eu cand am decis sa cumpar apartamentul acestea functionau . De asemenea centrala nu are revizia de 2 ani facuta si nici nu are niciun act/factura din care sa rezulte in ce stadiu este centrala. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 15:23, 7 Ianuarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
La utilitati va trebui sa va faceti contracte personale in calitate de proprietar, asa cum este NORMAL.
Nu puteati sa ramaneti pe contractele vechiului proprietar!
Pentru centrala, daca nu va da actele proprietarul, solicitati ajutorul unei firme specializate care va va emite actele necesare.
Nu cred sa fie foarte scumpe aceste acte.
Ultima modificare: Marți, 7 Ianuarie 2020
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Daca centrala nu este in stare functionala sau ceva nu este in regula cu ea este viciu ascuns?
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
NU, va trebui sa discutati cu fostul proprietar si sa o rezolvati CIVILIZAT.
pentru cateva sute de lei, nu e cazul sa ajungeti in instante si sa cheltuiti mii!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme receptie apartament anelia88 anelia88 Buna ziua! Am cumparat un aparatment , iar cand mi s-a facut inmanarea cheilor gazul, apa , centrala nu erau in stare functionabila, fiind oprite. Apartamentul ... (vezi toată discuția)
Un apartament cu pierderi de gaze la revizia tehnica de 10 ani mihaela_2013 mihaela_2013 Buna ziua, La asociatia de proprietari s-a facut revizia tehnica la gaze de 10 ani. La un apartament s-au gasit pierderi de gaze iar familia nu vrea sa ... (vezi toată discuția)
Vicii ascunse imobil. cum pot obliga fostul proprietar să le remedieze? Ani cosma Ani cosma Buna seara! Am cumparat in martie o casa. Proprietarul s-a angajat ca pana la 23 aprilie imi preda casa imprejmuita, racordata la utilitati si fara vicii ... (vezi toată discuția)