Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj in Danemarca si alocatie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj in Danemarca si alocatie

Sotul este plecat la munca in Danemarca de doi ani. De cateva luni se poarta urat cu mine, imi vorbeste jignitor si nici nu mai trimite bani. Pana in luna decembrie imi trimitea cam 10% din ce salariu avea acolo. Tot de cand a inceput sa se poarte urat spune ca nu mai lucreaza si ca isi face dosarul de somaj. Tot el spune ca din septembrie nu mai lucreaza iar in noiembrie m"a pus sa ii fac copii dupa toate actele de studii si contractele de munca, inclusiv de pe o legitimatie la biblioteca, toate din perioada cand a stat aici. Spunea ca ii trebuie la somajul din Danemarca.
Cine ma poate ajuta cu un link sau cu o informatie, multumesc foarte mult. Eu banuiesc ca actele acelea ii trebuie ca sa dovedeasca ca a stat cu mine peste 10 ani si la divort sa ceara daune morale sau ceva bani in caz ca bag divort, ceea ce este foarte posibil sa fac.
Totodata am primit de la Agentia de plati din RO ca am de dat inapoi banii de alocatie pe care i"am luat , el nezicandu''mi ca ia alocatia si acolo, data de statul danez.
Ce pot face?
Buna ziua,
Luati legatura cu autoritatile ddaneze ( puteti incepe cu ambasada), poate reusiti sa-i anuleze lui alocatia acolo si sa o primiti dvs. aici. Gasiti adresa pe net.
Cat despre divort...nu are ce daune sa va ceara.
Poate doar partajul si dvs. lui pensie alimentara pentru copiii
Ionut.ion, utilizator
Copilul este crescut de mine. El se pare ca ia alocatia, chiar daca nu are copilul acolo. Ma gandesc ca a declarat ca il are acolo ca sa o ia...
Daca in cei doi ani in care a fost plecat a trimis 10% din salariul lui lunar, poate sa ceara inapoi acesti bani? In acesti doi ani nu am lucrat si am folosit banii pt cheltuielile casei si pentru copil.
Eu zic ca nu poate. Si chiar daca o face, nu cred ca o sa.i primeasca ( o sa accepte judecatorul asta).
Nu trebuie sa locuiască copilul pentru a primi alocația ,cel putin asa stiu ca este in Germania.
Cum v.am mai spus, incercati sa discutati cu ambasada pentru a va sprijini in acest demers, da a i inceta dumnealui alocatia acolo si a p primi dvs pe cea din tara.
Sau poate va pot ajuta sa primiti alocatia ce o primeste dumnealui acolo dvs. aici, sa o vireze cei de acolo intr.un cont al dvs.
In tara cine a depus dosarul pentru alocatie ?
Va referiti la alocatia data de statul roman sau cea data lui de statul danez?