Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa vandut cu un act scris de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa vandut cu un act scris de mana

Buna ziua! Problema e urmatorul: Bunica a vandut o casa cu un contract scrisa de mana, cu martori, fara sa fie autentificat de un notar. Bunica in timp a murit si acuma vrem sa mergem la un notar. Actul incheiat de mana si semnata de martori ii mai valabil? Multumesc pentru raspunsuri!
Stimata doamna,

Chitanta de mana poate sa aiba valoare unui promisiuni de vanzare, insa nu reprezinta un act translativ de proprietate.

Daca dumneavoastra veti dori sa aveti in vedere chitanta incheiata de bunica dumneavoastra, dezbateti succesiunea, ulterior, puteti instraina bunul.

In caz contrar, nu sunteti tinuti, din punct de vedere legal, de acel inscris sub semnatura privata.

Bunul care a fost mentionat in chitanta va fi inclus in masa succesorala, fiind precizat in certificatul de mostenitor.

Este adevarat faptul ca respectivii promitenti-cumparatori se pot adresa instantei de judecata, in vederea pronuntarii unei hotarari care sa tina loc de contract de vanzare -cumparare, insa cu respectarea dispozitiilor normative aplicabile.

Consultati un avocat, pentru a va lamuri.

Succes.