Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Impozit pe venit 2020
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Impozit pe venit 2020

Buna ziua.
Inteleg ca Declaratia unica pentru 2020 pentru PFA etc. se depune pana la 15 martie. Intrebarea este ce se plateste pana la 15 martie ca impozit pe venit pentru anul 2019? Estimatul pe 2019 sau impozitul final pe venitul realizat in 2019? Va ma exista regularizare?
Multumesc
Prin declaratia unica care urmeaza sa fie aprobata si care se va depune pana la 15 martie 2020, se inchide anul 2019 si se declara estimatul pentru 2020.
Pentru plata, pana la 15 martie 2020 se va plati impozitul pe venit si contributiile rezultate la inchiderea anului 2019 in declaratia de mai sus, si atat.