Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Calcul arenda 2016
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Calcul arenda 2016

Buna ziua. Cum trebuia sa se calculeze cass,unei persoane fizice care a avut un teren dat in arenda, de pe urma caruia a avut un venit net de 17100 lei?
1). 17100*5.5% = 941 lei sau
2)., 2681 * 5 sal. medii(2016) = 13405 *5% = 737 lei?
In codul fiscal zice ca baza lunara nu poate fi mai mare de 5 salarii medii. Eu arenda nu o dau in fiecare luna ci o data pe an. Iar in ghidul pfa-ului din 2016,zice " Încadrarea în plafonul maxim menționat anterior se face de către arendas la momentul plății venitului" Anaful calculeaza cass la venitul de 17100. Cum este corect?
george-neagu, moderator
Da. 17100*5.5% = 941 lei