Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Imprumut
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Imprumut

Buna ziua ,am o problema,am împrumutat o sumă de bani(12mii euro) prin contract notarial însă respectiva persoana nu mii restituie ...problema este ca nu am pus clauza pe contract. Ce este de facut?
Mari-loreta, utilizator
Ce intelegeti prin "nu am pus clauza pe contract"?
Daca termenul pentru restituire a expirat puteti proceda le executarea silita a imprumutatului.
adica nu ati scris data restituirii? cam imprudent, dar se mai intampla. trebuie sa actionati in instanta, care mai intai va stabili un termen de restituire. (NCC 2162 (1))