Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contabilitate active noi sau second-hand
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contabilitate active noi sau second-hand

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta.

O societate (A) cumpara un echipament nou, de la producator, in valoare de 200.000 lei și îl înregistrează în contabilitate ca mijloc fix si aplica amortizare liniara. Nu îl foloseste.

Un an mai târziu il vinde altei societăți (B). Societatea B cumpara un echipament nou sau second-hand, tinand cont de faptul că societatea A a aplicat amortizare liniara un an de zile?
Multumesc!
george-neagu, moderator
Cred ca intrebati referitor la scutirea de impozit a profitului reinvestit, nu?

Normele Codului Fiscal mentioneaza ca in înțelesul prevederilor art. 22 alin. (7) din Codul fiscal, activele considerate noi sunt cele care nu au fost utilizate anterior datei achiziției.

Nu se poate spune ca echipamentul e utilizat. Societatea A ar trebui sa storneze amortizarea, si sa mentioneze in factura catre B ca e un echipament nou.
Ioan Petru Butariu, Contabil