Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Transfer gresit de bani
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Transfer gresit de bani

Din gresesla am virat a suma de bani pe contul unei firme cu care mai demult am colaborat, dar care acum se afla in faliment.mentionez, ca nu am avut datorii cstre ei. Cum pot recupera banii? Administratorul mi-a dat numarul de persoanei care se ocupa cu lichidare dar nu se poate contacta. Intrebare,: cum sau de unde se poate afla, cine se ocupa cu o anumita firma aflata in insolventa, respectiv daca aceea suma primita (fara fond juridic) poate sa cheltuiasca sau este obligat sa vireze inapoi?
Cand am virat o suma in contul altei firme am mers la banca finala cu OP-ul si verificand tranzactia au constatat eroarea - datele firmei erau corecte dar contul era al altei firme - cea la care intresera banii. Banca a anulat tranzactia si a returnat banii scazand comisioanele de tranzactionare.
Puteti afla aceasta informatie adresandu-va Registrului Comertului cu o cerere de furnizare informatii.
Cel mai simplu este sa cautati pe portalul instantelor de judecata dupa denumirea societatii aflate in insolventa dosarul de insolventa.

Pe pagina dosarului ar trebui sa gasiti denumirea administratorului/lichidatorului judiciar.

Apoi puteti cauta in tabloul practicienilor in insolventa date de contact.

Sper sa va fie de folos informatiile.