Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Inregistrare diferente de curs
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Inregistrare diferente de curs

La 01.01.2019 aveam disponibilitati in cont de 10.000 euro. Pe parcursul anului am avut mai multe operatiuni in valuta constand in cumparari de valuta respectiv plata facturilor. Am inregistrat la fiercare tranzactie diferentele favorabile sau nefavorabile dupa caz. La 30.09.2019 aveam in sold suma de 15.000 euro dar am lichidat contul in valuta. Daca la 31.12.2018 cursul era de 4.6639 lei iar la 31.12.2019 de 4.7793 lei ce diferente de curs ar trebui sa inregistrez si ce nota contabila ar trebui sa fac in trim IV 2019 . Precizez ca este vorba de o microintreprindere cu plata imozitului pe veniturile mico ? Va multumesc ! (Posibil sa fi pus intrebarea si fara sa fiu logat)
Daca nu mai aveti sold la 31.12.2019 la contul in valuta, trebuie sa inreg diferenta pe 665/765. Ma refer la ce suma aveti in lei in contul contabil aferent 5124x,