Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Imprumut intre Pers Fizice in vedere dezvoltare Firma
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Imprumut intre Pers Fizice in vedere dezvoltare Firma

Buna seara!

Am pe cineva care isi deschide o firma SRL, si vreau sa il ajut pt asta.
ii fac un Contract de imprumut pe o suma intre noi ca PF.

Vreau asa fiindca daca ii fac pe firma este mia ricant,Adica stiu c in caz ca pe firma se intampla ceva, trebuie sa actionez juridic firma, apoi abia pot actiona ADministrator.

Noi suntem actionari ambii in firma, si ma gandeam acea suma ,sa spunem 10.000 lei sa apara la Capital Social. in care sa introduc o suma din acesti bani (chiar daca dau eu intreaga suma x, sa trec minim 5000 lei ca si parti sociale aduse de mine ca ASociat.). Asta pentru a avea si mia multa relevanta acel imprumiut, intrucat toti acei banii vor fi in folosul firmei (si alte imprumutiri posibile ulterioare).

Va rog , cum ati procedaa dvs in acest tip de imprumut pt a va asigura cat mai bine?

PS Precizez ca Persoana beneficiara nu are deocamdata bunurui de valoare in posesie.,dar va scoata dividende
radulucian 22, utilizator
De unde stiti ca va obtine dividende? Adica de unde stiti ca firma va avea profit?

Intr-adevar puteti sa il imprumutati pe respectivul si sa incheiati un contract de imprumut la notar. Nu recomand sa treceti alte aspecte in contractul de imprumut. Daca va hotarati sa imprumutati PF atunci imprumutati PF fara alte mentiuni (legate de dividende, PJ, etc.).

Oricum, in niciuna din situatii nu va garanteaza cineva ca veti recupera banii, doar ca imprumutul pe PF este mai sigur.
Va multumesc, am facut deja Contractul de imprumut la urgenta intre noi doi cu martori.

Dividende in mod normal vor fi fiindca ii predau o firma profitabila de 7 ani pe profit, cu fond comert , baza solida de clienti si funrizori pe contracte, cu predare si asistenta pe termen lung.

Am pus toate clauzele privitoare la termenul de plata, penalitati legale, obligatii conexe PF imprumutat.
Am datat, dat numar inregistrare si martori la act, semnat in 2 exemplare.
Clauze am pus fiindca suntem ambii asociati si am vrut sa clarific obligatiile pana la plata imprumutului.

radulucian 22, utilizator