Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Compensarea datoriilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Compensarea datoriilor

Buna ziua,
Am o intrebare legata de H.G 773/2019 privind compensarea datoriilor cu aplicare de la 1 ianuarie 2020. Noi efectuam compensari cu valori mai mici de 10000 lei si stingem datoria in aceeasi zi cu furnizorul. Emitem facturile in aceeasi zi, nedepasind termenul de 30 zile. Conform noii hotarari nu trebuie sa mai folosim ordinele de compensare imprimate si trebuie sa declaram toate compensarile in sistemul CPPI?

Multumesc frumos,
george-neagu, moderator