Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere

Buna seara. Este o perioada dificila. Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Eu si cu sotul meu lucram la aceeasi firma. Din cauza salariului foarte mic, sotul meu a decis sa isi schimbe job-ul cu unul mai bine platit. Azi s-a prezentat la birou cu demisia, prin care cerea incetarea contractului de munca conform legii, cu preaviz. Administratorul firmei i-a zis: ”Daca pleci, pleci cu tot cu sotia, va pleca si ea odata cu tine!”. Ce e de facut in cazul de fata? Ma poate da afara? Am 7 ani lucrati in aceasta firma si nu am avut niciodata nici o abatere. Nu am fost penalizata niciodata. Va rog frumos sa imi dati niste sfaturi. Ce sa fac? Cum sa ma apar? Ce drepturi am in cazul de fata?
Angajatorul poate decide concedierea dvs. pentru motive care ţin de persoana salariatului sau pentru motive care nu ţin de persoana salariatului.