avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 335 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate cum rezolv o problema ca asta
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

cum rezolv o problema ca asta

in anul 1995 tatal meu vinde un teren ce nu-i apartinea cu acordul proprietarului terenului care in prealabil moare ,acum vin mostenitorii terenului il revendica il primes de la cel care l-a cumparat ,iar eu am vreo problema in al despagubi pe cel care l-a cumparat de la tata (tata fiind decedat)?.sau nu am nici o problema ?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 18:19, 21 Ianuarie 2020
Buna seara,
1. Ce fel de acte s-au incheiat?
Presupun ca nu s-a semnat niciun act sau s-au incheiat acte sub semnatura privata. Niciun notar nu incheia acte LEGALE fara titluri de proprietate si fara procuri.
2. Ce treaba aveti dumneavoastra cu ce a facut in 1995 tatal dumneavoastra?
3. Daca va ameninta cu ceva cei care nu au stiut sa-si apere dreptul prin uzucapiune invitati-ii sa se adreseze instantei.
Au 1 la mie sanse sa castige ceva.
Va sfatuiesc, in acest ultim caz, sa va angajati avocat.
Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2020
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
e un act de mana facut la vremea aia .

Ultima modificare: Marți, 21 Ianuarie 2020
gi-jane2, moderator
Buna seara,
Cumparatorii trebuiau sa invoce o uzucapiune de 10 ani dar ....
Inca ceva, a intervenit prescriptia dreptului la actiune.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptia asupra redobandirii terenurilor?? Daca ma puteti sfatui intr-o problema in care sunt total in ceata: Cineva (care acum este decedat) avea un teren pt care are act de vanzare-cumparare olograf ... (vezi toată discuția)
Despagubiri sandu_man sandu_man Buna seara, Am urmatoarea situatie si am nevoie de sfatul Dvs. daca este cazul sa fac vreun demers cu sanse reale de reusita... Am gasit printre actele ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune ioana1 ioana1 Buna seara! Am 60 ani si sunt singura mostenitoare cu act de mostenire pe 413 m patrati (dar lin realitate sunt 600m patrati, reesind la masuratori in anul ... (vezi toată discuția)