Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cât de largă poate fi interpretarea unui text de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cât de largă poate fi interpretarea unui text de lege!

Art. 184
Expertiza medico-legală psihiatrică
(3) Expertiza medico-legală psihiatrică se efectuează după obţinerea consimţământului scris al persoanei ce urmează a fi supusă expertizei, exprimat, în prezenţa unui avocat ales sau din oficiu, în faţa organului judiciar, iar în cazul minorului, şi în prezenţa ocrotitorului legal.

Prin ”persoana ce urmează a fi supusă expertizei” se înțelege suspectul sau inculpatul?

Prin ”persoana ce urmează a fi supusă expertizei” se înțelege persoana cu privire la care, din datele şi probele existente în cauză, rezultă bănuiala rezonabilă că a săvârşit o faptă prevăzută de legea penală?
Zebedeu, utilizator