Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se procedează în cazul în care se dispune ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se procedează în cazul în care se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice?

Cum se procedează în cazul în care se dispune efectuarea unei expertize medico-legale psihiatrice, astfel încât expertiza să se efectueze cu respectarea dispozițiilor art. 184 alin. (3) din CPP:
a) suspectul sau inculpatul este adus cu mandat la locul în care se întrunește comisia, după care se obține consimțământul
b) suspectul sau inculpatul este internat nevoluntar, după care se obține consimțământul

Codul de Procedură Penală
Art. 184
Expertiza medico-legală psihiatrică
................................................................................................................................
(3) Expertiza medico-legală psihiatrică se efectuează după obţinerea consimţământului scris al persoanei ce urmează a fi supusă expertizei, exprimat, în prezenţa unui avocat ales sau din oficiu, în faţa organului judiciar, iar în cazul minorului, şi în prezenţa ocrotitorului legal.
...............................................................................................................................
Zebedeu, utilizator
Reveniti cu aceeasi intrebare. Raspunsul nu poate fi decat unul singur - se respecta prevederile din CpP. Cititi cu atentie toate aliniatele de la respectivul articol.
POPA GHEORGHE a scris:
Reveniti cu aceeasi intrebare. Raspunsul nu poate fi decat unul singur - se respecta prevederile din CpP. Cititi cu atentie toate aliniatele de la respectivul articol.

Alin. (4) al aceluiași articol nu prevede că ”de la dispozițiile alin. (3) se derogă în cazul în care suspectul sau inculpatul refuză în cursul urmăririi penale efectuarea expertizei ori nu se prezintă în vederea examinării la comisia medico-legală psihiatrică”.
Doar derogarea este expresă şi este de strictă aplicare, neputând fi extinsă prin interpretare.
Zebedeu, utilizator
POPA GHEORGHE a scris:
Reveniti cu aceeasi intrebare. Raspunsul nu poate fi decat unul singur - se respecta prevederile din CpP. Cititi cu atentie toate aliniatele de la respectivul articol.

A cere consimțământul nu este totuna cu a-l obține. Expertiza medico-legală psihiatrică se efectuează după obţinerea consimţământului, nu după solicitarea consimțământului, deci faptul că suspectul/inculpatul refuză efectuarea expertizei împiedică efectuarea expertizei (până după obținerea consimțământului) dar nu împiedică și internarea nevoluntară sau aducerea cu mandat la comisie.

Care dintre cele două variante expuse de mine este mai des aplicată, varianta a) sau varianta b)?