Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum obtin permis de sedere sau o prelungire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum obtin permis de sedere sau o prelungire

Buna seara
firma la care lucrez doreste sa angajeze un cetatean strain NON-UE. al carui permis de sedere expira peste 60 de zile.
Societatea urmeaza sa depuna solicitarea pentru obtinerea avizului de munca la IGI, Tinand cont de toate demersurile pe care trebuie sa le facem pentu obtinerea avizului de munca , probabil ca acesta se va emite peste aproximativ 50 de zile cel mai curand.
Dupa emiterea avizului putem aplica pentru permisul de sedere ,
Insa daca aplicam dupa obtinerea avizului de munca nu ne mai incadram in minimul de 30 de zile anterior expirii, ce trebuie respectate pentru obtinerea permisului.
Daca obtinem avizul de munca si nu avem timp sa obtinem permisul de sedere nu cred ca mai poate sta in Romania.
Stie cineva daca exista posibilitatea de a obtine o prelungire a permisului de sedere pana obtin avizul de munca?
Detalii
[ link extern ]