avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cum obtin permis de sedere sau o prelungire
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cum obtin permis de sedere sau o prelungire

Buna seara
firma la care lucrez doreste sa angajeze un cetatean strain NON-UE. al carui permis de sedere expira peste 60 de zile.
Societatea urmeaza sa depuna solicitarea pentru obtinerea avizului de munca la IGI, Tinand cont de toate demersurile pe care trebuie sa le facem pentu obtinerea avizului de munca , probabil ca acesta se va emite peste aproximativ 50 de zile cel mai curand.
Dupa emiterea avizului putem aplica pentru permisul de sedere ,
Insa daca aplicam dupa obtinerea avizului de munca nu ne mai incadram in minimul de 30 de zile anterior expirii, ce trebuie respectate pentru obtinerea permisului.
Daca obtinem avizul de munca si nu avem timp sa obtinem permisul de sedere nu cred ca mai poate sta in Romania.
Stie cineva daca exista posibilitatea de a obtine o prelungire a permisului de sedere pana obtin avizul de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:00, 24 Ianuarie 2020
Detalii
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am angajat cetateni nepalezi cu cim pe perioada nedeterminata ... YoAlle YoAlle Am angajat cetateni nepalezi cu CIM pe perioada nedeterminata . Pana reusim sa li se elibereze permisul de sedere putem obtine NIF de la ANAF chiar daca CIM ... (vezi toată discuția)
Angajare străini - aviz angajare și încadrare salarială MihaiMihalcea MihaiMihalcea Bună ziua, Activez într-o companie multinațională care deseori se întâlnește cu cetățeni străini în cadrul procesului de recrutare, prin străini ... (vezi toată discuția)
Angajare cetățean non-eu fără viza de munca Adi Ionescu Adi Ionescu Care sunt pașii de angajare a unui cetățean non-EU care se afla deja in Romania dar nu are viza deoarece Romania nu cere viza pentru țara lui de origine ... (vezi toată discuția)