Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Iesire din tara - minor - custodie comuna
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Iesire din tara - minor - custodie comuna

Buna seara!

Va contactez in vederea obtinerii unor informatii/ consultanta in cazul unui divort, fara partaj, cu un minor, deja pronuntat cu sentinta definitiva si irevocabila din 2013, judecatoria Timisoara.
Custodia este comuna si autoritatea parinteasca a ramas a fi exercitata de ambii parinti, domiciliul minorei fiind stabilit la mama( adica la mine).
Intre timp am pierdut legatura cu tatal copilului( fetita are acum 12 ani). Ce modalitate exista de a ii face pasaport si ulterior sa ies cu ea din tara( excursie, vacanta).

Va multumesc anticipat!
Solicitați suplinirea consimțământului tatălui, pe cale de ordonanță președințială!
Desigur, dacă din 2013 n-a mai căutat minora, aveți șanse să obțineți și exercitarea autorității părintești în mod exclusiv!