Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general casare mijloc fix neamortizat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

casare mijloc fix neamortizat

Buna ziua
Am urmat situatie:
valoare intrare mijl fix = 14500 ron
dur amortizare = 2ani
val amortizata = 11479,23
val neamortizata = 3020,77
va rog sa-mi spuneti care sunt notele contabile care trebuie facute la casarea acestui mijloc fix.

Va multumesc!
Eu as inregistra astfel :
% 2131 14.500,00
6583 3.020,77 ;

in urma casarii pot rezulta si venituri prin dezmembrarea si valorificarea mijlocului fix casat.
346 . Numai bine !
Atentie la ajustarea TVA
Va multumesc pt raspunsuri. In legatura cu ajustarea tva-ului.: formula de calcul este aceasta:
(TVA:5)X nr de ani ramasi de amortizat ?

Va multumesc inca o data!
Formula nu este cea prezentata de dvoastra. Depinde de data achizitiei si data casarii si nu are legatura cu durata de amortizare. Ajustarea se face si pt mijl fixe amortizate complet dar casate in interiorul perioadei de ajustare.
Perioada de ajustare incepe la 1 ian a anului achizitiei.

TVA dedus se imparte cu 5 si se inmulteste cu numarul de ani ramas de la inceputul per de ajustare pina la implinirea celor 5 ani (excluzind anul casarii).
De vazut exemplele de la alin 8 pct 54 din normele metodologice.
6583 deductibil sau nedeductibil?