Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Scoatere din evidenta mijloc fix neamortizat integral
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Scoatere din evidenta mijloc fix neamortizat integral

Buna ziua,

O societate detine un mj fix= cap tractor valoare de inregistrare ct 2133= 99000 lei
Valoare neamortizata 31.03.2013=68000 lei

In luna aprilie vrea sa vanda mj fix unui client dar prin negocieri avand in vedere pretul actual al pietii si uzura efectiva a masinii emite factura de vanzare ct 7583=35000 lei plus tva 24%.

avem %=2133 - 99000

461=% - 37200

Ce se intampla cu ct 6583= 68000 lei este o cheltuiala deductibila sau nedeductibila la calcului impozitului pe profit?
Daca se poate si baza legala.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Consider ca suma de 68.000 lei inregistata in contul 6583 este nedeductibila fiscal deoarece in Codul fiscal avem:

ART. 21 Cheltuieli

(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.

Aceasta cheltuiala nu este efectuata in scopul realizarii de venituri impozabile ci doar pentru a regla in contabilitate diferenta nefavorabila dintre pretul achizitiei mijlocului fix si cel al vanzarii acestuia.

Buna ziua,

In opina mea, cheltuiala este deductibila, in conditiile in care vanzarea la o valoare mai mica decat valoarea neamortizata este justificata si nu constituie o practica in scopuri de reducere a taxelor.
Asa cum se poate observa la punctul 71^6 din Normele de aplicare ale art.24 din CF, in cazul casarilor de mijloace fixe, cheltuiala cu valoarea ramasa neamortizata, este deductibila in cazul in care casarea este urmata de valorificarea partilor componente. Este clar ca valorificarea se face la un pret mult sub valoarea neamortizata si totusi cheltuiala este considerata in scopul obtinerii de venituri impozabile.
Totodata, alineatul 15 al articolului 24, vorbeste despre castiguri sau pierderi din vanzarea sau scoaterea din evidenta a mijloacelor fixe, ca despre situatii normale care pot aparea in procesul gestionarii mijloacelor fixe amortizabile.
Cheltuiala este deductibila deoarece produce venituri impozabile, chiar daca prin aceasta se realizeaza o pierdere. Uzura si vechimea, numarul de ore de functionare precum si conditiile de exploatare ale utilajului respectiv, pot influenta pretul de vanzare. Ar fi important sa se obtina oferte de vanzare din piata pentru utilaje similare, care sa fie atasate la dosarul de vanzare a utilajului si care sa justifice pretul de vanzare

Numai bine