avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general plafon plati
Discuție deschisă în Contabilitate în general

plafon plati

Buna!
Am rugamintea sa-mi spuna cineva daca la HG 2185/2004 mai sunt modificari.
Ce ma intereseaza in mod deosebit este daca la o factura emisa mai mare de 5000 ron incasarea se poate face astfel:
5000 -numerar,diferenta prin instrumente bancare.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: DOAR_NOI , utilizator 14:29, 8 Decembrie 2009
este corect !
As dori si parerea unui consultant fiscal.
Multumesc
4. Plăţile în numerar către persoane juridice sunt acceptate în limita unui plafon zilnic maxim de 100.000.000 lei, plăţile către o singură persoană juridică fiind admise în limita unui plafon de 50.000.000 lei.
Sunt interzise plăţile fragmentate în numerar către furnizorii de bunuri şi servicii, pentru facturile a căror valoare este mai mare de 50.000.000 lei.
Persoanele juridice pot achita facturile cu valori care depăşesc plafonul de 50.000.000 lei către furnizorii de bunuri şi servicii astfel: 50.000.000 lei în numerar, suma care depăşeşte acest plafon putând fi achitată numai prin instrumente de plată fără numerar.
Facturile cu valori sub 50.000.000 lei nu intră sub incidenţa acestor prevederi.
O.G.15/1996

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata factura carmen34 carmen34 Buna saera, vreau sa va rog sa ma lamuriti si pe mine in urmatoarea problema: am cumparat un bun(chiosc) care a costat 7.500 ron.Societatea de la care am ... (vezi toată discuția)
Stornarea unei facturi de prestari servicii ADELA STROE ADELA STROE am o factura de prestari servicii in val de 200 mil pe care vreau sa o stornez si sa fac mai multe facturi pana in 50 mil pe care sa le achit cu chitanta si nu ... (vezi toată discuția)
Ridicare numerar din casa administrator georgetag georgetag as dori sa stiu ce suma de bani (avans spre decontare) poate ridica ,intr-o zi,din casieria societatii, administratorul? suma este tot de 5000 ron, in ... (vezi toată discuția)