Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul

Cat de corect este la o intrprindere bugetara salariul de baza sa fie salariul minim brut pe economie plus sporul de vechime. Se mareste salariul minim brut pe economie. societatea nu mareste la randul ei ,pentru ca cumulul celor doua depaseste salariul minim brut pe economie, stabilit de guvern la nivel national.
Ce fel de societate este ?
Primaria.
Salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata, prevazut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se stabileste in bani, fara a include sporuri si alte adaosuri.

Nerespectarea dispoziţiilor privind garantarea în plată a salariului minim brut pe ţară, sesanctioneaza cu amendă de catre ITM/Inspectia Muncii.