avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate da folosinta unor bunuri inainte de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate da folosinta unor bunuri inainte de succesiune?

Buna ziua,

In urma dechiderii mostenirii prin moartea defunctului si fara a se realiza succesiunea, succesorii universali care sunt in aceasta situatie coproprietari pot intocmi acte de dispozitie asupra anumitor bunuri din patrimoniu? Mai concret, sa dea folosinta unor terenuri catre alte persoane?

Multumesc,
Radu
Cel mai recent răspuns: RaduZanfir , utilizator 10:08, 30 Ianuarie 2020
Buna seara,
Nu pot instraina inainte de dezbaterea succesiunii dar pot administra.
Darea terenului in arenda este act de administrare.
Luati un certificat de calitate de mostenitor de la notar.
Ultima modificare: Miercuri, 29 Ianuarie 2020
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Stimate domn,

Succesiunea este deschisa prin moarte.

Cei cu vocatie succesorala isi pot exprima optiunea , in acest sens, in termen de 1 an de la deces.

Numai dupa ce este dezbtuta succesiunea, acestia pot dispune de bunurile cuprinse in masa succesorala.

Actele de dispozitie sunt acte de-o importanta majora, acestea sunt perfectate existand acordul de vointa al tuturor coindivizarilor.

Ce intelegeti prin "folosinta"?Inchirierea? Constituirea unui drept de uzufruct ?

Numai dupa ce va fi dezbatuta succesiunea sunt determinate cotele-parti din dreptul de proprietate, bunurile din masa succesorala, precum si mostenitorii.

Ulterior, odata reglementate aceste aspecte, se poate proceda la imparteala.

Dezbaterea succesorala poate sa aiba loc pe cale notariala, cand survin un acord intre comostenitori, ori pe cale judiciara, in cazul in care acestia sunt in pozitii divergente.

Va multumesc pentru raspuns.

Este vorba de a da o exploatatie agricola spre folosinta unei terte persoane de catre succesorii legali inainte de a dezbate succesiunea notarial si de a stabilii cotele parti.

Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dare in judecata ContSters412228 ContSters412228 Tatăl meu este recăsătorit si sotia lui are un copil.Daca nu ținem legatura si se va intampla ceva cu tatăl meu ,eu voi putea sa il mostenesc cu ceva ?Ma ... (vezi toată discuția)
Certificat de calitate mostenitor Linel Linel Buna ziua doresc o informatie pentru certificatul de calitate mostenitor, ce rol are acesta si daca pot pune in vanzare un teren de exemplu cu acest ... (vezi toată discuția)
Succesiune Nadia M Nadia M Bună ziua! Dacă decedatul are mai multe bunuri pe nume, eu pot sa fac succesiunea pe un singur bun? Vă mulțumesc! (vezi toată discuția)