avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1686 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Arhiva statului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Arhiva statului

Unde as putea lua o adeverință precum ca am lucrat, fiindu mi necesara ptr pensionare!
Cel mai recent răspuns: Mareș231 , utilizator 13:24, 7 Februarie 2020
Sunt mai multe variante pentru a va solutiona problema dvs ...astfel
1. despre ce perioada este vorba?
2. societatea - denumire?
3. detineti sau nu carnet de munca ... daca da , perioada a fost consemata in acesta sau nu?
Dacă am avut contract individual de munca și nu mi s a plătit contribuția la casa de asigurări, beneficiez de vechime în munca?

Cornel Vasile a scris:

Sunt mai multe variante pentru a va solutiona problema dvs ...astfel
1. despre ce perioada este vorba?
2. societatea - denumire?
3. detineti sau nu carnet de munca ... daca da , perioada a fost consemata in acesta sau nu?

Neplata contributiilor nu afecteaza vechimea in munca,ci stagiu de cotizare la pensii, sanatate.
Deci dacă n a cotizat nu pot ieși la pensie!?... Ce pot face? Mulțumesc mult

Cornel Vasile a scris:

Neplata contributiilor nu afecteaza vechimea in munca,ci stagiu de cotizare la pensii, sanatate.

Angajatorul mai exista ?

p.s.
Nu mai citati raspunsurile primite ... apasati direct butonul "Raspunde"

Alte discuții în legătură

Adeverinta perioada lucrata tuilleries tuilleries Buna ziua. Fiului meu ii este necesara (in vederea angajarii intr-o structura MAI), o dovada a faptului ca a lucrat la diversi angajatori si perioada, ... (vezi toată discuția)
Bună dimineața! În noua lege a pensiilor, de la 01.09 pensia ... Nina Micu Nina Micu Bună dimineața! În noua lege a pensiilor, de la 01.09 pensia anticipată cu stagiu complet de cotizare, este pensie limita de varsta? Daca da, îmi puteti ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! am adeverință cu vechimea în muncă eliberată ... Mareș231 Mareș231 Bună ziua! Am adeverință cu vechimea în muncă eliberată de ITM, ptr 6 luni(nu am avut carnet de muncă, societatea radiata, arhiva inexistenta) Casa de ... (vezi toată discuția)