Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturi parintesti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturi parintesti

Buna seara! O prietena, are o intrebare pentru cine stie a raspunde scurt si cuprinzator! A ramas insarcinata, iar dupa respectivul i-a spus ca sa aleaga intre copil si el, bineinteles ca fata a ales copilul! Pe toata perioada sarcinii, dar si dupa nastere, el nu s-a interesat de starea ei, pana acum cateva zile cand a vrut sa vada copilul, dar s-a izbit de o usa inchisa! Acum el vrea sa se razbune si sa ceara dreprul prin instanta sa isi revendice dreptul lui asupra copililui (mentionez ca nu este trecut in certificatul de nastere al copilului) intrebarea este daca el legal se poate lega de ceva sa aiba drepturi parintesti., in conditiile de mai sus precizate. Multumim
Din pacate, da. Isi poate recunoaste copilul si va deveni parinte cu drepturi si obligatii.
Ramane de vazut ce av iesi, poate isi da seama ca a gresit si poate devine un tata bun pt copil.
Multumim!