avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 448 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Un sfat vă rog
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Un sfat vă rog

Vreau să trec casa care am făcut-o și pe numele soției, terenul este pe numele meu când sa făcut actele vânzare cumpărare pt teren, am construit o casă și vreau să o trec și pe soția mea,cum trebuie să procedez și cam cât m-ar costa???
Cel mai recent răspuns: Stoica Lenuta Andreea , utilizator 18:58, 2 Februarie 2020
Casa a fost construita in baza unei autorizatii de construire? Daca da pe numele cui figureaza autorizatia?
Nu este autorizată,și este pe numele meu

Vladislav20 a scris:

Casa a fost construita in baza unei autorizatii de construire? Daca da pe numele cui figureaza autorizatia?

Este pe numele dumneavoastra unde? Daca nu oferiti detalii nu putem sa ghicim. Terenul si constructia este inscrisa in cartea funciara? In ce an a-ti edificat constructia?

Ultima modificare: Duminică, 2 Februarie 2020
Vladislav20, utilizator


Vladislav20 a scris:

Este pe numele dumneavoastra unde? Daca nu oferiti detalii nu putem sa ghicim. Terenul si constructia este inscrisa in cartea funciara? In ce an a-ti edificat constructia?


cand am cumparat terenul am fost la notar si sa făcut vânzare cumpărare la notar pe numele meu și imediat m-am apucat de construit casa ,totul sa întâmplat in 2016
Nu mi-ati raspuns la intrebare. Unde figureaza constructia pe numele dumneavoastra daca nu detineti autorizatie pe el?

Alte discuții în legătură

Cadastru, carte funciara flori2009 flori2009 Buna! Sunt in ceata totala si as avea nevoie de o lamurire. Detin un imobil in provincie iar ca si act de proprietate am o hotarare care tine loc de act ... (vezi toată discuția)
Cum pot intabula casa noastra care este construita pe terenul parintilor mei? Sara.CD Sara.CD Buna ziua, In anul 2004 am inceput constructia unei case in Cluj. Terenul era, si este si in prezent al parintilor mei (ei avand casa pe acel teren). Parintii ... (vezi toată discuția)
Terenul nu are autorizatie pentru gard Silviu_Bologa Silviu_Bologa Doresc sa cumpar un teren pe care: - este deja construit gardul, - are amplasata o ghereta fara fundatie pentru WC (o groapa mica provizorie), - are ... (vezi toată discuția)