Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificarea instalațiilor comune interioare se poate ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificarea instalațiilor comune interioare se poate face doar cu votul a minim 2/3 din membrii Asociației de Proprietari

Vedeți ce interesant este articolul 37 din Legea nr. 196/2018, pe care l-am ignorat până acum - mai ales la alineatul 6 se arată OBLIGAȚIA CA ÎN CAZUL ÎN CARE SE MODIFICĂ INSTALAȚIILE INTERIOARE COMUNE, TREBUIE SĂ EXISTE UN REFERAT TEHNIC PENTRU A MODIFICA INSTALAȚIA RESPECTIVĂ, ȘI APOI ACEASTA TREBUIE VALIDATĂ ÎN ADUNAREA GENERALĂ, DOAR PRIN VOTUL A MINIM 2/3 DIN TOTALUL MEMBRILOR ASOCIAȚIEI (ca exemplu, dacă o Asociație de Proprietari are 500 de membri, pentru a modifica instalațiile comune interioare din Condominii, este nevoie de minim 333 de semnături sau de voturi, ceea ce pare cam imposibil de realizat pentru a putea face legal o reparație interioară comună, din cadrul Asociației) !
Art. 37. - (4) Proprietarii din Condominii au obligaţia de a depune la preşedintele Asociaţiei de Proprietari foto-copii după autorizaţiile de construire pentru executarea lucrărilor, eliberate în condiţiile legii, ÎN SCOPUL RECALCULĂRII SUPRAFEŢELOR UTILE ŞI A SUPRAFEŢELOR CONSTRUITE.
(5) Orice modificare a proprietății individuale care necesită emiterea unei autorizaţii de construire sau de desfiinţare, în conformitate cu legislaţia în vigoare, SE ADUCE LA CUNOŞTINŢA ASOCIAŢIEI pentru înscrierea în jurnalul evenimentelor din Cartea Tehnică a Construcţiei, prin depunerea în copie a actelor de autorizare, a procesului-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor şi a planurilor din proiectul tehnic.
(6) MODIFICAREA INSTALAȚIILOR INTERIOARE ALE CONDOMINIULUI AFLATE ÎN PROPRIETATE COMUNĂ SE REALIZEAZĂ NUMAI ÎN CONDIȚIILE LEGII, PE BAZA UNUI REFERAT TEHNIC DE SPECIALITATE, EMIS DE FURNIZORUL UTILITĂȚII, în care se arată efectele modificării instalației respective şi a Autorizației de Construire. Pe baza referatului tehnic, ADUNAREA GENERALĂ HOTĂRĂȘTE, CU VOTUL MAJORITĂȚII A DOUĂ TREIMI DIN NUMĂRUL MEMBRILOR ASOCIAȚIEI, ASUPRA NECESITĂȚII ȘI OPORTUNITĂȚII EFECTUĂRII MODIFICĂRII.
DETALII: [ link extern ]
Legiuitorul a dispus conditiile de votare hotarari ale adunarii generale
Daca la prima adunare generala nu se intruneste cvorumul,legiuitorul a impus obligatia reconvocarii adunarii care poate adopta hotarari indiferent de namarul participantilor
Legiuitorul a dispus ca hotararile adunarii generale sunt obligatorii inclusiv pentru proprietarii care nu au participat la adunarea generala
Art 37 al 4 nu vizeaza interventii asupra partii comune ci interventii asupra zidurilor dintre proprietati si proprietatea comuna -concret nu vizeaza interventii asupra i n s t a l a t i e i parte comuna cum sustineti dv
Aliniatul 6 invocat de dv priveste
(6) Modificarea instalaţiilor interioare ale condominiului a f l a t e î n p r o p r i e t a t e c o m u n ă se realizează
numai în condiţiile legii, pe baza unui referat tehnic de specialitate, emis de furnizorul utilităţii, în
care se arată efectele modificării instalaţiei respective şi a autorizaţiei de construire. Pe baza
referatului tehnic, adunarea generală hotărăşte, cu votul majorităţii a două treimi din numărul
membrilor asociaţiei, asupra necesităţii şi oportunităţii efectuării modificării. În cazul producerii
locale, la nivel de condominiu, a energiei termice şi a apei calde de consum, nu este necesar
referatul tehnic menţionat.
Legiuitorul a impus ca proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune
Legiuitorul a inteles sa dispuna infiintarea asociatiilor de proprietari cu scopul ca acestea sa administreze partea comuna de condominiu
Proprietarul nu poate sa prezinte documente foto-copii dupa autorizatiile de construire pentru executarea lucrarilor la partea comuna de condominiu pentru simplul motiv ca autoritatea publica locala nu elibereaza autorizatii pentru beneficiar persoana fizica

ynocentta a scris:

Legiuitorul a dispus conditiile de votare hotarari ale adunarii generale
Daca la prima adunare generala nu se intruneste cvorumul,legiuitorul a impus obligatia reconvocarii adunarii care poate adopta hotarari indiferent de namarul participantilor
Legiuitorul a dispus ca hotararile adunarii generale sunt obligatorii inclusiv pentru proprietarii care nu au participat la adunarea generala
Art 37 al 4 nu vizeaza interventii asupra partii comune ci interventii asupra zidurilor dintre proprietati si proprietatea comuna -concret nu vizeaza interventii asupra i n s t a l a t i e i parte comuna cum sustineti dv
Aliniatul 6 invocat de dv priveste
(6) Modificarea instalaţiilor interioare ale condominiului a f l a t e î n p r o p r i e t a t e c o m u n ă se realizează
numai în condiţiile legii, pe baza unui referat tehnic de specialitate, emis de furnizorul utilităţii, în
care se arată efectele modificării instalaţiei respective şi a autorizaţiei de construire. Pe baza
referatului tehnic, adunarea generală hotărăşte, cu votul majorităţii a două treimi din numărul
membrilor asociaţiei, asupra necesităţii şi oportunităţii efectuării modificării. În cazul producerii
locale, la nivel de condominiu, a energiei termice şi a apei calde de consum, nu este necesar
referatul tehnic menţionat.
Legiuitorul a impus ca proprietarii nu au dreptul legal sa schimbe destinatia si aspectul partii comune
Legiuitorul a inteles sa dispuna infiintarea asociatiilor de proprietari cu scopul ca acestea sa administreze partea comuna de condominiu
Proprietarul nu poate sa prezinte documente foto-copii dupa autorizatiile de construire pentru executarea lucrarilor la partea comuna de condominiu pentru simplul motiv ca autoritatea publica locala nu elibereaza autorizatii pentru beneficiar persoana fizică.

La început, am crezut că veți scrie ceva normal și real, bazat pe acele alineate din art. 37, dar din a 4-a frază m-am convins că nici măcar un text banal de lege nu știți să interpretați.
Ce aberații ați putut spune despre ... ziduri dintre proprietăți, numai că nu vedem nimic în niciun articol din Legea nr. 196/2018 despre acele ... ziduri, ci acolo vedem scris „MODIFICAREA INSTALAȚIILOR INTERIOARE ALE CONDOMINIULUI AFLATE ÎN PROPRIETATE COMUNĂ SE REALIZEAZĂ NUMAI ÎN CONDIȚIILE LEGII, PE BAZA UNUI REFERAT TEHNIC DE SPECIALITATE, EMIS DE FURNIZORUL UTILITĂȚII, în care se arată efectele modificării instalației respective și a Autorizației de Construire. Pe baza referatului tehnic, ADUNAREA GENERALĂ HOTĂRĂȘTE, CU VOTUL MAJORITĂȚII A DOUĂ TREIMI DIN NUMĂRUL MEMBRILOR ASOCIAȚIEI, ASUPRA NECESITĂȚII ȘI OPORTUNITĂȚII EFECTUĂRII MODIFICĂRII.”
Ce-o fi însemnând, oare, „modificarea instalațiilor interioare”, așa-i că se referă la ... ziduri ?
Am citit una dintre cele mai aberante interpretări ale unor articole de legi, confundând Instalațiile comune cu ... zidurile comune !
Instalațiile interioare aflate in proprietate sunt coloanele de apă rece , caldă , gaz , canalizare ca tranversează fiecare ap. la aceste coloane numai Asociația are drept de reparație sau inlocuire . Ce trece de coloana comună este proprietate privată și poate fi modificată după bunul plac al proprietarului pe cheltuiala lui unde nu ai nevoie de votul nimănui .
BEN46 a scris:
Instalațiile interioare aflate în proprietate sunt coloanele de apă rece, caldă, gaz, canalizare ca traversează fiecare apart., la aceste coloane numai Asociația are drept de reparație sau înlocuire. Ce trece de coloana comună este proprietate privată și poate fi modificată după bunul plac al proprietarului pe cheltuiala lui, unde nu ai nevoie de votul nimănui.

Articolul 37 impune votul a 2/3 din proprietari în cazul reparațiilor instalațiilor comune interioare, numai că șefii Asociațiilor nu convoacă nicio Adunare Generală pentru a avea semnăturile a 2/3, ceea ce e un abuz !