Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legalitatea semnăturilor pt prelungire mandat
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legalitatea semnăturilor pt prelungire mandat

Exista baza legală pentru prelungirea mandatelor conducerii actuale prin tabel pe baza de semnătura din ușa în ușă? Și dacă nu care sunt căile legale pentru a anula această hotărâre?
Gabugabu, utilizator
Pentru completa si corecta dv informare,studiati atent disp L nr 196/2018
Legiuitorul a prevazut dreptul in sarcina adunarii generale a proprietarilor sa aleaga prin votul participantilor reprezentantul legal al asociatiei de proprietari
Legiuitorul a dispus ca mandatul presedintelui nu paote sa fie mai mare de 4 ani si ca acesta poate fi reinnoit
Articolul 46
(1) La adunarea proprietarilor în vederea constituirii asociaţiei de proprietari, proprietarii vor alege
dintre cei prezenţi un comitet executiv format din preşedintele asociaţiei de proprietari şi un număr
par de membri, precum şi un cenzor sau o comisie de cenzori şi vor hotărî numărul membrilor
acestora şi durata mandatelor lor. Alegerea acestora se face cu jumătate plus unu din numărul
proprietarilor prezenţi.
Durata mandatelor nu poate fi mai mare de 4 ani şi pot fi reînnoite.
la o asociatie cu o singura scara, se poate folosi acel tabel convocator !