Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Reparare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Reparare masina

Buna dimineata!
Am fost implicat într-un accident rutier soldat cu deces. Am lovit un pieton în afara localității, intr-o zona neiluminata, fără acostament. Vina este clara a pietonului, acesta fiind și beat. Politia mi-a înmânat dovada de circulație și dovada pentru repararea mașinii. Întrebarea mea este, pot începe repararea mașinii înainte de clasarea dosarului penal?
În dosar se va efectua aproape sigur o expertiză tehnică judiciară. Cu ocazia cercetării la fața locului poliția a efectuat măsurători și fotografii judiciare. În marea majoritatea cazurilor acestia nu sunt complete. Din această cauză este bine ca expertul să vizioneze autoturismul avariat.. Este bine să păstrați autoturismul avariat cel puțin până la efectuarea expertizei.
ing. Ioan Ciobanu