Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Intrebare politica - CVORUM
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Intrebare politica - CVORUM

Stie cineva care este CVORUMUL necesar sustinerii votului de incredere al Parlamentului pentru un prim ministru desemnat de presedinte ? SI ce alte urmari exista dupa neasigurarea acestui cvorum ?
Eu nu am gasit niciunde, iar in Cosntitutia Romaniei nu este specificat in amanunt aceasta chestiune. Multumesc anticipat!
Cvorumul se referă la participarea la ședință și este îndeplinit atunci când cel puțin jumătate +1 (233) din numărul total al membrilor Parlamentului sunt prezenți în sala de ședință.

Votul de încredere pentru învestirea Guvernului se obține conf. art.103 alin.(3) din Constituție: trebuie ca majoritatea absolută (care înseamnă tot jumătate + 1 din numărul total al parlamentarilor) să îl voteze pozitiv.

Ca să se poată vota trebuie să fie prezenți în sală cel puțin 233 de parlamentari.

Dacă nu se obțin 233 de voturi pozitive, președintele trebuie să numească alt prim-ministru.