Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi nou nascut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi nou nascut

buna ziua
sunt fericitul tatic al unui baietel
sotia isi termina cele 126 de zile de concediu...
am inceput sa facem dosarul pt indemnizatie copil
intrebare: daca indemnizatia depaseste cele 600 de lei. bebelul mai primeste alocatia de 200 de lei precum si 100 de lei stimulent pentru copil?
sau ma aflu intr-o eroare ...
va multumesc
Sa va traiasca si sa va bucurati de bebe!

Alocatia de 200 de lei o va primi copilul pana la implinirea varstei de 2 ani, indiferent de celelalte conditii. Stimulentul de 100 de lei se primeste numai in cazul in care sotia renunta la concediul de ingrijire a copilului (caz in care se pierde indemnizatia, pentru ca obtine venituri din salariu), ca un fel de "recompensa" pentru ca se intoarce la munca.
Alocatia copilului este total independenta de cuantumul indemnizatie de crestere si ingrijire copil. Aceasta se primeste oricum.
Stimulentul se acorda pentru cazurile in care mama renunta la concediu si indemnizatie in favoarea serviciului.