Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silită, imposibilitate de a onora datoriile
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silită, imposibilitate de a onora datoriile

Doresc o soluție în legătură cu niște popriri ca urmare a unor incunviintari de executare silită.
Din cauza unor probleme de sănătate, m-am pensionat pe caz de boala.
Veniturile mele actuale se compun din indemnizații neurmaribile, nu am bunuri pe numele meu.
Ce se întâmplă cu popririle ca urmare a unor executării silite?
Ce se întâmplă în aceste cazuri?
Sunt în imposibilitate să achit aceste datorii.
Ce vreți să spuneți prin "indemnizații neurmăribile"? Despre ce indemnizații este vorba`?

Pensia de boală nu este indemnizație, și este urmăribilă, și astfel se poate pune poprire la Casa de Pensii.
Dapix, utilizator
Indemnizație handicap gr 2( și pensia invaliditate gr 3 se popreste in valoare de 434 ron?) Tocmai dvs ați avut un răspuns referitor la propriile pe pensia de invaliditate, art. 729 alin 3, e mai mică de 50% din salariul minim .Aici cred că suntem clarificati.
Aștept răspuns
Nu există pensie mai mică de 704 lei. Cuantumul de 704 lei este pensie, nu-i indemnizație.
Indemnizația e cea de handicap de la DGASPC.

Legal se reține prin poprire diferența de bani care depășește 50% din salariul minim net.

Indemnizația de handicap nu-i supusă popririi potrivit art. 729 alin. (7).

Dar în primă fază nu se ține cont de această prevedere legală, ci executorul judecătoresc va trimite la Casa de Pensii încheiere de poprire a pensiei, iar Casa de Pensii se va conforma și va reține 1/3 sau 1/2 din pensie.

Doar INSTANȚA de judecată poate corecta procentul și cuantumul popririi, dacă debitorul depune la JUDECĂTORIE contestație la executare.
Dapix, utilizator
Ok ...salariul minim net este de 1346 ron : 2 = 673 ron se popreste diferența de 31 ron...la datoria mea de 20000 lei ...20000 :31 =645 de luni adică 54 de ani.așteaptă executorul 54 de ani? Sau creditori ?