Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Izolatie pod bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Izolatie pod bloc

Buna seara! Intr-un bloc construit in 2009, la ultimul etaj sunt 7 apartamente deasupra cărora este placa de beton si un pod care nu are niciun fel de izolatie. Datorită facturilor mari pe care le achitam la gaze in comparatie cu ceilalți locatari, am solicitat Asociației o lucrare de izolare termică a podului,dar administratorul ne-a refuzat. Fiind o parte comuna, aceasta lucrare trebuie suportată doar de proprietarii apartamentelor de la ultimul nivel, sau de toti locatarii?
1-Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp nr 196/2018
2-Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie care este factor decizional
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie dispozitii in vigoare,hotarari ale adunarii generale,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Administartorul de imobil nu detine nici autoritatea si nici competenta sa dispuna de la sine putere executarea de lucrari in condominiu
Pentru materializarea interesului dv ,solicitati oficial presedintelui de asociatie sapuna pe ordinea de z a adunarii generale problema izolarii podului care implica sursa financiara apreciabila
Conform dispozitii l nr 196/2018 podul reprezinta parte comuna
Conform disp L nr 196/2018 administarrea si intretinerea partii comune condominiu revine exclusiv asociatiei de proprietari costurile aferente urmand sa fie repartizate tuturor proprietarilor functie de cota indiviza
Va multumesc pentru lămuriri!