avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 564 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garsoniera cumparata cu bani din vanzarea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garsoniera cumparata cu bani din vanzarea unei mosteniri

Pot recurge la tribunal pentru întregirea garsonierei titular eu
Garsoniera a fost cumparata cu banii din vânzarea unui apartament ramas mostenire de la parintele meu contractul arata asa
Numitul 1. nume... detine nuda proprietate fiind socrul
2.eu si sotia toti trei in calitate de cumparatori
Avem uzulfruct pe toata durata vietii sotia si cu mine
Pot face dovada cu actul de vanzare cumparare al apartamentului si actul de mostenitor Sotia a parasit domiciliul chiar in anul când ne-am mutat dupa 3 zile nu am intentat inca divort si nici ea
Astept cat mai multe raspunsuri
Ultima modificare: Marți, 11 Februarie 2020
fanboss, utilizator
Cel mai recent răspuns: fanboss , utilizator 09:16, 27 August 2022
Da poate fi cerut partajul in instanta, urmand ca in functie de probelor care se vor administra sa se decida o cota majoritara catre dvs.

Depinde cum s a platit pretul si ce dovezi aveti in aces sens, dar nu numai.

Din pacate si actul de vanzare-cumparare a fost gresit redactat caci ar fi trebuit specificat ca banii provin din mostenire.
Buna seara doresc sa va spun ca vanzarea apartamentului sa facut la acelasi notar unde am si cumparat noul imobil respectiv garsoniera pot merge la notar sa imi scrie acest paragraf adica banii au fost folositi la cumpararea garsonierei
Nu se mai poate completa actul ulteriori.incheierii.Daca era o eroare materiala se putea indrrpta,un nume,o litera,cifre dar ce doriti dvs nu e posibil..
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 August 2022
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am inteles dar notarul stia asta dc nu a trecut in actul de vanzare-cumparare am vandut la acelasi notar de asemenea si cumparat totodata este greseala notarului sau trebuia sa cer eu asta ,oare se poate atasa o anexa ulterior sau va trebui sa merg la tribunal cu dovezile pe care le detin respectiv actul de vanzare al apartamentului mostenit

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se mai poate completa actul ulteriori.incheierii.Daca era o eroare materiala se putea indrrpta,un nume,o litera,cifre dar ce doriti dvs nu e posibil..



AV. GABRIELA GERBER a scris:

Da poate fi cerut partajul in instanta, urmand ca in functie de probelor care se vor administra sa se decida o cota majoritara catre dvs.

Depinde cum s a platit pretul si ce dovezi aveti in aces sens, dar nu numai.

Din pacate si actul de vanzare-cumparare a fost gresit redactat caci ar fi trebuit specificat ca banii provin din mostenire.

Greseala facuta de catre notar deoarece stia acest lucru apartamentul sa vandut tot acolo acelasi notar si dansa cand a vrut ca sotia sa semneze a zis ca nu are nici un drept de semnatura

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj dupa divort sorin2holban sorin2holban Buna ziua, Am si eu o problema. Am divortat, iar acum urmeaza partajul. Inaintea casatoriei cu sotia de care am divortat, am detinut o garsoniera, bun ... (vezi toată discuția)
Buna seara cred ca pot gasi raspunsuri sau indrumare aici am ... fanboss fanboss Buna seara cred ca pot gasii raspunsuri sau indrumare aici Am vandut un apartament din banii obtinuti impreuna cu sotia am cumparat o garsoniera care din ... (vezi toată discuția)
Succesiune-renuntare , fortata de imprejurare Manu70 Manu70 Buna ziua....In octombrie 2014 a murit tatal meu.Ca mostenitori eram doar eu si fratele meu.In acea perioada eram in Italia si nu am reusit sa ma intorc in ... (vezi toată discuția)