Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Garsoniera cumparata cu bani din vanzarea unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Garsoniera cumparata cu bani din vanzarea unei mosteniri

Pot recurge la tribunal pentru întregirea garsonierei titular eu
Garsoniera a fost cumparata cu banii din vânzarea unui apartament ramas mostenire de la parintele meu contractul arata asa
Numitul 1. nume... detine nuda proprietate fiind socrul
2.eu si sotia toti trei in calitate de cumparatori
Avem uzulfruct pe toata durata vietii sotia si cu mine
Pot face dovada cu actul de vanzare cumparare al apartamentului si actul de mostenitor Sotia a parasit domiciliul chiar in anul când ne-am mutat dupa 3 zile nu am intentat inca divort si nici ea
Astept cat mai multe raspunsuri
fanboss, utilizator
Da poate fi cerut partajul in instanta, urmand ca in functie de probelor care se vor administra sa se decida o cota majoritara catre dvs.

Depinde cum s a platit pretul si ce dovezi aveti in aces sens, dar nu numai.

Din pacate si actul de vanzare-cumparare a fost gresit redactat caci ar fi trebuit specificat ca banii provin din mostenire.
Buna seara doresc sa va spun ca vanzarea apartamentului sa facut la acelasi notar unde am si cumparat noul imobil respectiv garsoniera pot merge la notar sa imi scrie acest paragraf adica banii au fost folositi la cumpararea garsonierei
Nu se mai poate completa actul ulteriori.incheierii.Daca era o eroare materiala se putea indrrpta,un nume,o litera,cifre dar ce doriti dvs nu e posibil..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Am inteles dar notarul stia asta dc nu a trecut in actul de vanzare-cumparare am vandut la acelasi notar de asemenea si cumparat totodata este greseala notarului sau trebuia sa cer eu asta ,oare se poate atasa o anexa ulterior sau va trebui sa merg la tribunal cu dovezile pe care le detin respectiv actul de vanzare al apartamentului mostenit

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu se mai poate completa actul ulteriori.incheierii.Daca era o eroare materiala se putea indrrpta,un nume,o litera,cifre dar ce doriti dvs nu e posibil..

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Da poate fi cerut partajul in instanta, urmand ca in functie de probelor care se vor administra sa se decida o cota majoritara catre dvs.

Depinde cum s a platit pretul si ce dovezi aveti in aces sens, dar nu numai.

Din pacate si actul de vanzare-cumparare a fost gresit redactat caci ar fi trebuit specificat ca banii provin din mostenire.

Greseala facuta de catre notar deoarece stia acest lucru apartamentul sa vandut tot acolo acelasi notar si dansa cand a vrut ca sotia sa semneze a zis ca nu are nici un drept de semnatura