Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mutare loc de munca după întoarcerea din ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mutare loc de munca după întoarcerea din ccc

Bună ziua .Doresc sa stiu daca angajatorul ma poate muta la alt sediu al firmei pe perioada nedeterminata la întoarcerea din concediu de creștere al copilului fără acordul meu.va multumesc
La revenirea din CCC se poate modifica c.i.m. cu acordul partilor sau unilateral de catre angajator in conditiile prevazute de Codul Muncii.

Modificarea unilaterala a c.i.m. se poate face prin:
- detasare
- delegare
- in cazul unor situaţii de forţă majoră
- cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului.
Care este perioada maxima pentru detasare si delegare ? Va multumesc
Mihaibaa, utilizator
1. Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile calendaristice in 12 luni si se poate prelungi pentru perioade succesive de maximum 60 de zile calendaristice, numai cu acordul salariatului. Refuzul salariatului de prelungire a delegarii nu poate constitui motiv pentru sanctionarea disciplinara a acestuia.

2. Detasarea poate fi dispusa pe o perioada de cel mult un an.
În mod exceptional, perioada detasarii poate fi prelungita pentru motive obiective ce impun prezenta salariatului la angajatorul la care s-a dispus detasarea, cu acordul ambelor parti, din 6 în 6 luni.
Detasarea presupune doi angajatori diferiti.