avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drept proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drept proprietate

Cum pot bloca drept la proprietate al unui copil din prima căsătorie sau soția actuală sa nu fie data afara din apartament de copilul meu din prima ccasatorie după ce eu no sa mai fiu.
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 10:08, 12 Februarie 2020
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fiul respectiv nu este proprietar, dar o sa vă moștenească, împreună cu actuala soție.
Fiul moștenitor n-o va putea evacua din imobil pe soție, deoarece va avea drept de abitație pentru tot restul vieții.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Stimate domn,

Dupa decesul dumneavoastra, succesori sunt sotia supravietuitoare( cu o cota de 1/ 4 din 1/ 2 , daca discutam de bunurile comune, proprietate devalmasa , anume o cota de 1/ 8 ), si copilul.( acesta are o cota de 3/ 4 din 1/ 2 , anume cota de 3/ 8 ).

In ceea ce priveste bunurile proprii, cotele -parti din dreptul de proprietate sunt urmatoarele :

1/ 4 va detine sotia supravietuitoare.

3/ 4 va fi cota-parte a copilului.

Pe cale de consecinta, evacuarea nu poate surveni, cata vreme discutam de bunuri in stare de indiviziune.

Sistarea starii de indiviziune se efectueaza prin partajare.

Partajarea, insa, nu poate imbraca forma atribuirii, daca , in speta, cota-parte detinuta de sotia dumneavoastra este mai mare, fata de cea a copilului.( in cazul bunurilor proprietate comuna , aceasta are o cota de 1/ 2 proprie, si o cota de 1/ 4 din 1/ 2 , anume 1/ 8 ).

Ultima modificare: Miercuri, 12 Februarie 2020
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Intrebare actiune evacuare MARCO002400 MARCO002400 Dupa moartea tatalui meu, in casa a ramas sotia lui si fiul acesteia, care nu este mama mea, tatal meu era recasatorit. Precizez ca el nu a avut copii din a ... (vezi toată discuția)
Soțul meu, recent decedat, are trei copii din căsnicia anterioară. apartamentul nostru e luat cu credit care a fost achitat de asigurare, cât din imobil le revine copiilor lui? Aurelia Gaurean Aurelia Gaurean Soțul a murit în urma cu 2 săptămâni. Are 3 copii dintr-o căsnicie anterioara. Avem luat un apartament luat cu credit din care sau achitat doat 10 ani ... (vezi toată discuția)
Mostenire laura_daniel_nita laura_daniel_nita Buna ziua. Intrebarea mea probabil o sa para banala Tatal meu vitreg a decedat. dansul avea un copil. Mostenirea se imparte intre mama mea si acest copil. ... (vezi toată discuția)