Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... DOBANDA IMPRUMUT
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

DOBANDA IMPRUMUT

Buna ziua,
Va prezint urmatoarea situatie:
O societate comerciala "A", care are cod CAEN 4120- Lucrari de contructii a cladirilor rezidentiale si nerezidentiale, (platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor cu angajati 1%), acorda un imprumut unei alte societati (sa o numim generic societatea "B"-platitioare de impozit pe profit), cu acelasi cod CAEN, pe baza unui contract de imprumut autentificat de notar prin care se mentioneaza ca dobanda aplicata este de 8%/pe an. Va rog sa-mi spuneti este suficient ca societatea A, platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor cu angajati sa plateasca impozit de 1% pentru veniturile din dobanzi sau mai exista si alte implicatii fiscale/financiare pentru aceasta dobanda? Si daca cheltuiala cu dobanda de 8% este deductibila integral pentru societatea B, sau este deductibila doar in limita dobanzii de referinta a BNR, diferenta fiind nedeductibila fiscal la calculul impozitului pe profit? In plus va rog sa-mi spuneti daca exista o norma a BNR care reglementeaza imprumuturile intre societatile comerciale, care nu sunt IFN sau banci.
Va multumesc frumos p[entru raspuns!
Mari Baleti, utilizator