Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Dobanda de referinta a BNR pt valuta 2008
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Dobanda de referinta a BNR pt valuta 2008

Am nevoie de dobanda de referinta a BNR pentru un contract in Euro, obtinut de la o societate afiliata din UE, si contractul a se incadra cf art 23, alin 5 si 6 din codul fiscal actualizat :
- " (5)În cazul împrumuturilor obţinute de la alte entităţi, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a)nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; şi
b)nivelul ratei dobânzii anuale de 9 %, pentru împrumuturile în valută. Acest nivel al ratei dobânzii se aplică la determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2004. Nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută se actualizează prin hotărâre a Guvernului.
(6)Limita prevăzută la alin. (5) se aplică separat pentru fiecare împrumut, înainte de aplicarea prevederilor alin. (1) şi (2). "
Am intrebat si la statistica, ei nu cunosc si pe site-ul BNR sunt dobanzile de referinta lunare.

Vreau ca acesta dobanda la imprumutul in valuta sa fie deductibila integral tinand cont si de faptul ca gradul de indatorare este mai mic decat 3.

Va rog sa-mi spuneti parerea d-voastra .
Pentru determinarea profitului impozabil aferent anului fiscal 2007 nivelul ratei dobanzii pentru imprumuturile in valuta este de 7% - Publicat in HG 213/2007 / MO 153/2.03.07;
Pentru anul 2006 dobanda este 6% - HG 580/2006 / MO 400/09.06.06;
Multumesc frumos pentru ajutor, pentru anul 2008 sper sa estimez bine procentul de 6 %.
flbarbulescu a scris:

Multumesc frumos pentru ajutor, pentru anul 2008 sper sa estimez bine procentul de 6 %.

A. Titlul II — Impozitul pe profit
1. Punctul 701 va avea următorul cuprins:
„701. Pentru determinarea profitului impozabil începând cu anul fiscal 2007, nivelul ratei dobânzii pentru împrumuturile în valută este de 7%.“