Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drept al unor salariați
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drept al unor salariați

Bună seara !
Vă rog frumos să vă spuneți părerea cu privire la următoarea problrmă:
- HG 569 /04.08.2017 - pentru aprobarea Regulamentului pentru sporul pentru condiții de muncă pentru familia ocupațională de funcții bugetare,, Administrație'' a fost publicat în M. Of. nr.659 din 09.08.2017.
- Buletinul de determinare prin expertizare a locurilor de muncă a fost emis la data de 10.12.2018.
Vina că Buletinul a fost emis atât de târziu, tocmai la data de 10.12.2018 este a angajatorului, pentru că solicitarea pentru expertizare a fost tocmai la data de 05.06.2018, iar consultarea cu Sindicatul a fost tocmai la data de 11.12.2018.
- și odată ce au apărut OUG 90 /2017 și apoi OUG 114/2018, angajatorul nu a mai aplicat Regulamentul si nu a mai acordat sporul de 15% la nici un salariat.
Însă, salariații promovați în grad în anul 2018 pentru care nu există funcţie similară în plată - este excepția, după cum spune Ministerul Muncii într - un răspuns scris : în anul 2018, pentru acești salariați, salariul de bază este stabilit conform art. 39 alin. 2 din Legea - cadru, iar pentru acordarea sporului pentru aceștia se face prin aplicarea procentelor cuprinse în conținutul legii și în Regulamentul de stabilire a sporului asupra salariului de bază.

Însă, angajatorul nu a procedat așa. Acei salariați care au promovat în 2018 (de la data de 01.01.2018) aveau spor în decembrie 2017, iar din 2018 nu li s-a mai dat deloc sporul.....

Sindicatul a spus că angajatorul a greșit și că va da în judecată pe angajator .

Vă rugăm frumos să ne ajutați cu un răspuns :
- cum trebuia să se procedeze pentru acei salariați din 01.01.2018 ?
Dacă Buletinul a fost emis tocmai în luna decembrie 2018 și vina este doar a angajatorului pentru că nu a făcut demersurile imediat după apariția Regulamentului privind sporul, atunci :
- acei salariați vor mai putea avea sporul din urmă de la data când ar fi trebuit să îl aibă ? adică de la data de 01.01.2018 ?
- dar dacă acordarea sporului este condiționată de existența Buletinului și de consultarea Sindicatulu, care s-au făcut tocmai în luna decembrie 2018, însă salariații au avut drept la spor de la data de 01.01.2018 ?
Salariații vor mai putea avea spor de la data de 01.01.2018 ? .... ce vină ar avea aceștia ? odată ce dreptul lor s-a născut la data de 01.01.2018 ? Cum trebuia să se procedeze ? Acei salariați vor fi afectați de faptul că nu s-au făcut la timp demersurile necesare? Acei salariați mai pot ataca și câștiga dreptul lor în instanță ?

oanaportar, utilizator