Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Document pensia de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Document pensia de invaliditate

Ce act pot duce la revizuirea medicala a pensiei invaliditate daca nu am medic de familie si nu am completat planul recuperator?
Citiți în ultimul rând de jos pe pagina planului recuperator, și vedeți că vă avertizează că, necompletarea planului recuperator duce la suspendarea pensiei de invaliditate.

Din acest motiv al necompletării măcar la 3 luni a planului recuperator, vă taie pensia de boală.
Dapix, utilizator
Internarea in spital 3 zile rezolva problema planului recuperator?
Daca nu ai planul recuperator complectat cand se sunspenda pensia in Luna in care esti programat pentru revizuire medical sau incepand cu Luna urmatoard
Luna când mergi la revizuire este luna a 12-a sau a 24-a din vechea decizie medicală.
Suspendarea pensiei se produce începând cu luna următoare de după revizuire, când expiră vechea decizie medicală.

Internarea în spital e un aspect, iar completarea lunară a programului recuperator e altceva.

Nu pot ghici cum va aprecia doctorul de la expertiză faptul că nu v-ați dus măcar odată la 3 luni la medicul specialist pentru completarea programului recuperator.
Dapix, utilizator
Dar cum pot sa l duc la plan recuperator pentru prelungirea pensiei pe sotul meu imobilizat la pat?Nu se misca nu manca singur nu bea apa singur nu poate sa vorbeasca este inert .cum sa l duci cand medicii nu vor sa vina acada
Ce acte medicale vă cere la revizuire? Internare în spital, sau REFERAT medical de la medicul neurolog`?

Cu programul recuperator puteți merge numai dumneavoastră odată pe lună, la cabinetul medicului neurolog, și la medicul de familie, pentru al completa, și ai pune parafa și semnătura doctorului.

Nu este necesar să-l cărați paralizat la cabinetul medical doar pentru o semnătură.
Dapix, utilizator