Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA: impozit la normă de venit după sediu sau ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA: impozit la normă de venit după sediu sau domiciliu?

Bună!
Am o întrebare simplă, dar până acum n-am primit un răspuns clar, nici măcar de la angajații ANAF.
Am înființat un PFA care are sediul profesional diferit de adresa mea din buletin.
Eu stau în Mun. Cluj-Napoca iar sediul PFA este în comuna Baciu, un sat aflat lângă Cluj.
În lista normelor la codul CAEN ce am ales sunt patru grupuri: Mun. Cluj, alte Municipii, Orașe si Sate și comune.
Este o diferență destul de mare la norme între Cluj și satele din județ.
Eu nu știu în declarația unică care normă să scriu? Norma de Cluj-Napoca, unde am domiciliul în buletin sau norma de Sate și comune, că sediul PFA este în comuna Baciu?
La ANAF una mi-a zis, că sediul PFA contează, altă că adresa din buletin, alta n-a știut iar altă persoană mi-a zis, că comuna Baciu e comună de Grupul 1, ca și comunele Apahida sau Florești și asta înseamnă că trebuie să iau norma de Mun. Cluj. Despre grupe nu găsesc nimic online.
Mă poate ajuta cineva?
orbanbalint, utilizator
Buna,

Ai aflat raspuns pentru intrebarea ta ? Eu chiar asa procedez de 3 ani, adica am sediul PFA alta decat in buletin, si am calculat impozitul duoa norma de venit unde este sediul... pana acuma nu am avut probleme. Dar sunt curios ce infirmatii ai aflat tu ?

Multumesc

orbanbalint a scris:

Bună!
Am o întrebare simplă, dar până acum n-am primit un răspuns clar, nici măcar de la angajații ANAF.
Am înființat un PFA care are sediul profesional diferit de adresa mea din buletin.
Eu stau în Mun. Cluj-Napoca iar sediul PFA este în comuna Baciu, un sat aflat lângă Cluj.
În lista normelor la codul CAEN ce am ales sunt patru grupuri: Mun. Cluj, alte Municipii, Orașe si Sate și comune.
Este o diferență destul de mare la norme între Cluj și satele din județ.
Eu nu știu în declarația unică care normă să scriu? Norma de Cluj-Napoca, unde am domiciliul în buletin sau norma de Sate și comune, că sediul PFA este în comuna Baciu?
La ANAF una mi-a zis, că sediul PFA contează, altă că adresa din buletin, alta n-a știut iar altă persoană mi-a zis, că comuna Baciu e comună de Grupul 1, ca și comunele Apahida sau Florești și asta înseamnă că trebuie să iau norma de Mun. Cluj. Despre grupe nu găsesc nimic online.
Mă poate ajuta cineva?