avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 498 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... PFA: impozit la normă de venit după sediu sau ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

PFA: impozit la normă de venit după sediu sau domiciliu?

Bună!
Am o întrebare simplă, dar până acum n-am primit un răspuns clar, nici măcar de la angajații ANAF.
Am înființat un PFA care are sediul profesional diferit de adresa mea din buletin.
Eu stau în Mun. Cluj-Napoca iar sediul PFA este în comuna Baciu, un sat aflat lângă Cluj.
În lista normelor la codul CAEN ce am ales sunt patru grupuri: Mun. Cluj, alte Municipii, Orașe si Sate și comune.
Este o diferență destul de mare la norme între Cluj și satele din județ.
Eu nu știu în declarația unică care normă să scriu? Norma de Cluj-Napoca, unde am domiciliul în buletin sau norma de Sate și comune, că sediul PFA este în comuna Baciu?
La ANAF una mi-a zis, că sediul PFA contează, altă că adresa din buletin, alta n-a știut iar altă persoană mi-a zis, că comuna Baciu e comună de Grupul 1, ca și comunele Apahida sau Florești și asta înseamnă că trebuie să iau norma de Mun. Cluj. Despre grupe nu găsesc nimic online.
Mă poate ajuta cineva?
Ultima modificare: Vineri, 21 Februarie 2020
orbanbalint, utilizator
Cel mai recent răspuns: barnikam , utilizator 08:45, 17 Februarie 2022
Buna,

Ai aflat raspuns pentru intrebarea ta ? Eu chiar asa procedez de 3 ani, adica am sediul PFA alta decat in buletin, si am calculat impozitul duoa norma de venit unde este sediul... pana acuma nu am avut probleme. Dar sunt curios ce infirmatii ai aflat tu ?

Multumesc

orbanbalint a scris:

Bună!
Am o întrebare simplă, dar până acum n-am primit un răspuns clar, nici măcar de la angajații ANAF.
Am înființat un PFA care are sediul profesional diferit de adresa mea din buletin.
Eu stau în Mun. Cluj-Napoca iar sediul PFA este în comuna Baciu, un sat aflat lângă Cluj.
În lista normelor la codul CAEN ce am ales sunt patru grupuri: Mun. Cluj, alte Municipii, Orașe si Sate și comune.
Este o diferență destul de mare la norme între Cluj și satele din județ.
Eu nu știu în declarația unică care normă să scriu? Norma de Cluj-Napoca, unde am domiciliul în buletin sau norma de Sate și comune, că sediul PFA este în comuna Baciu?
La ANAF una mi-a zis, că sediul PFA contează, altă că adresa din buletin, alta n-a știut iar altă persoană mi-a zis, că comuna Baciu e comună de Grupul 1, ca și comunele Apahida sau Florești și asta înseamnă că trebuie să iau norma de Mun. Cluj. Despre grupe nu găsesc nimic online.
Mă poate ajuta cineva?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa norma de venit - sediu social vs domiciliu ra.vasile ra.vasile Buna, Intentionez sa imi deschid un PFA cu cod CAEN 6202 si norma de venit, cu sediul social in Bucuresti (gazduire sediu social la cabinet de ... (vezi toată discuția)
Schimbare buletin pfa (judet diferit) corneliu.zuzu corneliu.zuzu Buna ziua, am PFA si mi-am schimbat recent buletinul de pe judetul VASLUI pe judetul CLUJ. Ca urmare, datele mele legate de platile ANAF nu imi mai apar pe ... (vezi toată discuția)
Unde pot gasi arhiva fostei cagccf bucuresti, antrepriza drumuri ... Raluca -Nicoleta Raluca -Nicoleta Unde pot gasi arhiva fostei CAGCCF Bucuresti, Antrepriza Drumuri si Poduri Cluj( punctul de lucru era la Statia de betoane Someseni) (vezi toată discuția)