avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Inchiriere apartament pe perioada concediului de ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Inchiriere apartament pe perioada concediului de crestere copil

Buna ziua,
As dori sa stiu, daca sunt in concediu de crestere copil si doresc sa inchiriez un apartament pentru care o sa iau o anumita suma. Este posibil sa pierd indemnizatia, trebuie sa comunic undeva inchirierea acestui apartament in afara de Anaf? Tin sa comunic ca, cu indemnizatia+ chiria nu depasesc plafonul maxim de venit, care este daca nu gresesc de 8500 ron.
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Februarie 2020
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Letutza , utilizator 10:42, 3 Iunie 2020
Pentru partea de declarare si plata impozit pentru venitul din inchiriere, trebuie sa depuneti declarata unica la finante in maxim 30 de zile de la semnarea contractului de inchiriere.
Multumesc pentru raspuns! Dar daca obtin venituri din chirie este posibil sa pierd indemnizatia pentru crestere copil?

george-neagu a scris:

Pentru partea de declarare si plata impozit pentru venitul din inchiriere, trebuie sa depuneti declarata unica la finante in maxim 30 de zile de la semnarea contractului de inchiriere.

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

Insa, intrebati la AJPIS/ANPIS.
Buna ziua,

Am fost la AJPIS/ANPIS si mi-am spus ca, daca nu realizez venituri prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de CCC nu mi se suspenda indemnizatia, nu exista un plafon. Am mers si la anaf ca sa am o comfirmare in plus si acolo ce credeti? Mi-au spus ca, sunt niste venituri deci, exista posibilitate sa imi suspende indemnizatia. Acum eu nu stiu ce raspuns sa iau de bun , de la anaf sau de la AJPIS. As dori sa stiu cine se ocupa de suspendarea indemnizatiei si cum trebuie sa ma comport. Va multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Legea prevede ca , pe durata CCC se pot realiza în decursul unui an calendaristic, venituri supuse impozitului, prin desfășurarea efectivă a unei activități în perioada de concediu, al căror nivel net nu depășește de 5 ori cuantumul minim al indemnizației (n.m., 6250 lei) fara a distinge categoriile de venituri care se pot realiza.

Insa, intrebati la AJPIS/ANPIS.


Letutza a scris:
...... As dori sa stiu cine se ocupa de suspendarea indemnizatiei si cum trebuie sa ma comport. Va multumesc!


AJPIS/ANPIS.

Alte discuții în legătură

Bună ziua, sunt în concediu de creștere copil din 24.05.2021 ... Gabriela2624 Gabriela2624 Bună ziua, Sunt în concediu de creștere copil din 24.05.2021 si as vrea sa dau spre închiriere un apartament cu aproximstiv 1350 lei pe luna, dacă ... (vezi toată discuția)
Venit din chirie pe perioada indemnizatiei crestere copil GabrielaGusoi GabrielaGusoi Buna ziua, Pot obtine venituri dintr-un contract de închiriere a unui apartament,pe perioada indemnizatiei de crestere copil, mai mari decat 5x1250 lei / an ... (vezi toată discuția)
Venit chirii dacă afectează indemnizație crestere copil. Bianca Adriana Bianca Adriana Dacă sunt în creștere copil și obțin venituri din chirii de app 8400 lei anual ce se întâmplă cu indemnizația pt creștere copil, se suspendă? (vezi toată discuția)