Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Contract work and travel
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Contract work and travel

Baiatul meu a incheiat un contract cu o firma ca si student pentru work and travel in America. Dar s a razgandit acum. Contractul este incheiat de vreo 7-8 zile , inca nu a facut nici o plata , dar se teme ca va fi urmarit pentru plata contractului . Care pot fi consecintele ? Daca inca nu a platit nimic , nici pentru viza , poate sa se anuleze acest contract pe fond de neplata , sau va fi obligat sa plateasca indiferent daca pleaca sau nu ? Ce poate face in acesta situatie ?
Vedeti ce scrie in contract.
La ,,incetarea contractului " scrie ca inceteaza la ,,expirarea duratei pentru care a fost incheiat, sau prin rezilierea in scris a beneficiarului '' , dar la capitolul ,,Restituiri ''scrie : daca beneficiarului i-a fost desemnat un Host Company prin intermediul Sponsorului ( cel cu care a incheiat contractul ) , indiferent daca i-a fost sau nu eliberat formularul de viza ,atunci furnizorul va retine prima rata de 250 USD ,si 300 USD din a doua rata din pachet , respectiv in total 550 USD .

Cei 250 USD trebuie achitati in 3 zile lucratoare , si nu sunt rambursabili sub nici o forma, asa scrie in contract .
Cei 300 USD sunt o prima rata pentru asigurarea medicala.

Acest ,, va retine ", eu il inteleg ca dupa ce a fost facuta o plata , poti sa retii , Nu am gasit nimic cu privire la a datora taxele in caz de retragere din contract .

Mai este specificat un punct la Obligatiile Beneficiarului : sa anunte in scris renuntarea la pachetul de calatorie in termen de 3 zile calendaristice de la luarea deciziei .

Eu sper sa nu fie o problema . Va multumesc pentru raspuns .