avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozitare venit din subventii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozitare venit din subventii

Buna ziua.
Am o Intreprindere individuala platitoare de TVA .Am primit prin contul bancar al Intreprinderii de la APIA o subventie privind activitatea desfasurata (cultura strugurilor). Intrebare: se impoziteaza acest venit?Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Magda Staicu , Consultant fiscal 22:29, 9 Decembrie 2009
Se impoziteaza , deoarece o subventie acopera o parte din cheltuieli , deci dumneavoastra ati avut cheltuieli care au fost acoperite partial prin acordarea acestei subventii .
eu cred ca da , se impoziteaza ; aveti impunere in sistem real , nu ?
Daca asa , uitati temei legal :
ART. 48
Reguli generale de stabilire a venitului net anual din activităţi independente, determinat pe baza contabilităţii în partidă simplă
(2) Venitul brut cuprinde:

a) sumele încasate şi echivalentul în lei al veniturilor în natură din desfăşurarea activităţii;

b) veniturile sub formă de dobânzi din creanţe comerciale sau din alte creanţe utilizate în legătură cu o activitate independentă;

c) câştigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate într-o activitate independentă, inclusiv contravaloarea bunurilor rămase după încetarea definitivă a activităţii;

d) veniturile din angajamentul de a nu desfăşura o activitate independentă sau de a nu concura cu o altă persoană;

e) veniturile din anularea sau scutirea unor datorii de plată apărute în legătură cu o activitate independentă.

Cred ca se incadreaza la lit a)

Veniturile neimpozabile sint :

(3) Nu sunt considerate venituri brute:

a) aporturile în numerar sau echivalentul în lei al aporturilor în natură făcute la începerea unei activităţi sau în cursul desfăşurării acesteia;

b) sumele primite sub formă de credite bancare sau de împrumuturi de la persoane fizice sau juridice;

c) sumele primite ca despăgubiri;

d) sumele sau bunurile primite sub formă de sponsorizări, mecenat sau donaţii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Document cumulativ pfa iirina_19 iirina_19 Conform art.52 OMFP 1040/2004: Venitul net sau pierderea fiscală se calculează astfel: din totalul sumelor încasate, evidenţiate în col. 5, respectiv 6, ... (vezi toată discuția)
Sponsorizare pfa Maura Anghel Maura Anghel Buna ziua! Va rog, cine ma poate lamuri daca pe o PFA se primeste sponsorizare se plateste impozit? (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile profesie libera Vladimir79 Vladimir79 Buna ziua tuturor! Am fost angajat de curand ca medic stomatolog cu contract de prestari servicii si am obtinut CIF de la DFP. As vrea sa stiu cum se ... (vezi toată discuția)