Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Demolare casa lipita de alta casa
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Demolare casa lipita de alta casa

Salutare, Casa batraneasca a bunicilor trebuie vanduta insa avem urmatoarea curiozitate, deoarece casa a fost impartita in 2: 1 parte de casa + teren a fost vanduta unui prieten de-al lor (acum cativa zeci de ani) si cealalta parte de casa + teren a ramas a mostenitorilor care vor sa o vanda. Problema este ca urmatorul proprietar daca vrea sa o demoleze, aceasta are perete comun cu a "prietenului" mai sus mentionat. Exista vre-o lege sau reglemetare care sa impiedice noul proprietar sa demoleze aceasta casa?
Are nevoie de proiect de demolare, avizul vecinului dat in fata unui notar si autorizatie de demolare de la primarie.
Mulțumesc. Dacă vecinul refuza sa vina la notar? Fără el nu pot sa demolez?

POPA GHEORGHE a scris:

Are nevoie de proiect de demolare, avizul vecinului dat in fata unui notar si autorizatie de demolare de la primarie.

Eduard Iordan, utilizator
Fara avizul vecinului nu puteti demola. Exista solutia deschiderii unei aciuni in instanta cu conditia sa aveti suficiente motive (starea generala a ctiei., utilitatea a ceea ce doriti sa construiti in loc, etc.) pentru demolare.