Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dosar preturi de transfer
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dosar preturi de transfer

Buna ziua,

Imi puteti da um model orientativ a unui dosar cu preturile de transfer?...sau ce ar trebuii sa contina acest dosar?....multumesc
Conform ordinului nr. 222/2008 privind conținutul dosarului prețurilor de transfer, acesta contine:

Dosarul prețurilor de transfer va conține:

A. Informații despre grup:

1. structura organizatorică a grupului, legală și operațională, inclusiv participațiile, istoricul și datele financiare referitoare la acesta;

2. descrierea generală a activității grupului, strategia de afaceri, inclusiv schimbările din strategia de afaceri față de anul fiscal precedent;

3. descrierea și implementarea aplicării metodologiei prețurilor de transfer în cadrul grupului, dacă este cazul;

4. prezentarea generală a tranzacțiilor între persoane afiliate, din Uniunea Europeană:

a) modul de tranzacționare;

b) modul de facturare;

c) contravaloarea tranzacțiilor;

5. descrierea generală a funcțiilor și riscurilor asumate de persoanele afiliate, inclusiv schimbările intervenite în acest sens față de anul precedent;

6. prezentarea deținătorilor de active necorporale, din cadrul grupului (patent, nume, know-how etc.) și redevențele plătite sau primite;

7. prezentarea acordurilor de preț în avans încheiate de către contribuabil sau de către alte societăți din cadrul grupului, în legătură cu acesta, cu excepția celor emise de Agenția Națională de Administrare Fiscală.

B. Informații despre contribuabil:

1. prezentarea detaliată a tranzacțiilor cu persoanele afiliate:

a) modul de tranzacționare;

b) modul de facturare;

c) contravaloarea tranzacțiilor;

2. prezentarea analizei comparative:

a) caracteristicile bunurilor sau serviciilor;

b) analiza funcțională (funcții, riscuri, mijloace fixe utilizate etc.);

c) termenii contractuali;

d) circumstanțele economice;

e) strategii de afaceri specifice;

f) informații cu privire la tranzacții comparabile externe sau interne;

3. prezentarea persoanelor afiliate și a sediilor permanente ale acestora implicate în aceste tranzacții sau înțelegeri;

4. descrierea metodei de calcul al prețurilor de transfer si argumentarea criteriilor de selecție a acesteia:

a) în cazul în care nu se folosesc metode tradiționale de determinare a prețurilor de transfer se va justifica această opțiune;

b) în toate cazurile în care nu se aplică metoda de comparare a prețurilor se va justifica această opțiune;

5. descrierea altor condiții considerate ca fiind relevante pentru contribuabil.
Puteti solicita un model de dosar de preturi de transfer aici [ link extern ] /.
ATIPIC Transfer Pricing Solutions SRL, Consultant fiscal