Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am voie să țin o maceta in casă și să merg cu ea ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am voie să țin o maceta in casă și să merg cu ea la pădure și la camping???

Am o maceta AK47 CCCP și vreau să mă lămuresc daca am voie sa o țin în casă și să merg la campinguri???
Mulțumesc!
În casă puteti sa aveti si o suta de arme albe,macete,săbii de samurai,de viking de ce doriti dvs iar la camping atat timp cat nu amenințați cu ea alți turiști sau o fluturati în public puteti sa mergeți fără probleme.Una e sa campati în pădure și sa folositi maceta pt a face foc de tabără și alta e sa mergeți cu ea la brâu în centrul unei stațiuni montane..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
a se citi:
- Legea nr. 295/2004 privind regimul armelor și al munițiilor ( atenție la cap. IV. Clasificarea armelor din punct de vedere constructiv), care prevede:
pct. 8. arme albe cu lamă - armă care îndeplinește următoarele criterii:
a) lama este fie solidară cu mânerul, fie echipată cu un sistem ce îi permite să facă corp comun cu mânerul său;
b) are tăiș dublu pe toată lungimea sa;
c) lungimea este mai mare de 15 cm;
d) lățimea este mai mare sau egală cu 0,4 cm;
e) are un mâner prevăzut cu gardă.
- Art. 372 din Codul Penal, care prevede:
Portul sau folosirea fără drept de obiecte periculoase
(1) Fapta de a purta fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri special amenajate şi autorizate pentru distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun:
a) cuţitul, pumnalul, boxul sau alte asemenea obiecte fabricate sau confecţionate anume pentru tăiere, înţepare sau lovire;
b) arme neletale care nu sunt supuse autorizării ori dispozitive pentru şocuri electrice;
c) substanţe iritant-lacrimogene sau cu efect paralizant
se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Folosirea, fără drept, la adunări publice, manifestări cultural-sportive, în locuri de distracţie ori agrement sau în mijloace de transport în comun a obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(3) Portul, fără drept, al obiectelor sau substanţelor prevăzute în alin. (1) în sediul autorităţilor publice, instituţiilor publice sau al altor persoane juridice de interes public ori în spaţiile rezervate desfăşurării procesului electoral se pedepseşte cu închisoare de la unu la 3 ani sau cu amendă.
Daniela Gratiela, Alte profesii